3 tipy jak se dostat z dluhů jednou pro vždy

insolvenční rejstřík

Když jsem byla krátce po škole, tak jsem neměla moc přehled o penězích, nebyla jsem finančně gramotná. Takže nastala doba, kdy jsem si vzala půjčky, měla kreditní karty a samozřejmě jsem to stěží zvládl splácet. Dostala jsem se do dluhu.

Co teď. Svůj dluh samozřejmě musí každý platit, ale není to legrace. I přesto jak si dobře si rozdělíte rozpočet nebo se rozhodnete šetřit, ta sebou stále táhneme břemeno.

Zde je návod jak se vypořádat s dluhem:

1. UDĚLEJTE SI POŘÁDEK V DLUZÍCH

Máte určitě více dluhů než jeden. Třeba kreditní karty, studentské půjčky, úvěr na auto nebo hypotéky.

Sepište si všechny dluhy a seřaďte od nejvyšší po nejnižší. Díky částce, kterou platíte si uvědomíte, že když máte vyšší splátku, a nezaplatíte, tak vám vznikne vyšší dluh.

2. NASTAVTE SI PLÁN

Udělejte si realistický časový plán, co kdy budete platit. Rozdělte si peníze na domácnost, co musíte platit jako nájem, jídlo…a zbytek rozdělte na dluhy. Samozřejmě není dobré všechno platit v jeden den. Ale zase je dobré to platit pravidelně, protože když vynecháte jednu splátku, naroste vám dluh.

Ekonomika

3. DOHODNĚTE SI NIŽŠÍ SPLÁCENÍ

Zavolejte společnostem, kterým dlužíte a dohodněte se s nimi, že budete splácet nejnižší částku, která jde. Hodně společností bude ráda, že budete platit aspoň něco než nic. Takže třeba místo 1000 kč dluh se domluvte na splátce 500 kč. Ušetříte tímto typem.