Echinacea – posilte svou imunitu

rakytník

Třapatka nachová neboli echinacea purpurea je užitečná bylinka, která vám pomůže v boji s nachlazením. Často se označuje také jako přírodní antibiotikum, jelikož pomáhá proti virům a bakteriím. Echinaceu můžete vyzkoušet jako prevenci i podpůrný prostředek při léčbě. V jakých formách ji můžete užívat a v jakých podmínkách se echinacea pěstuje?


TIP: Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Po zevní aplikaci Vám zhojí rány a zranění. Mnohem významnější je však její vliv na zvyšování imunity organismu.

Kde roste echinacea

Teď na jaře si třapatku nachovou na louce už nenatrháte. Běžně se vyskytuje v Severní Americe, na východě Afriky a v Evropě, kam se rozšířila až v souvislosti s medicínou – po objevení příznivých účinků na náš organismus. Na první pohled připomíná kopretinu. Její květy nabývají bílého, růžového, červeného nebo fialového odstínu. Z echinacei se využívá kořen, květ, lodyha a list. Nejvíce účinných látek se nachází v kořeni.

Pozitivní účinky na naše zdraví

Třapatka nachová působí proti chřipce a nachlazení. Obsahuje v sobě fenolové a nenasycené alifatické složky. V jejích silicích najdete látky jako borneol, germacrene D nebo bornylacetate. Výtažky echinacei se doporučují užívat při jakýchkoliv příznacích infekce – při rýmě, kašli, bolesti v krku, zvýšené teplotě, bolesti kloubů apod. Můžete ji vyzkoušet také při akutním zánětu horních nebo dolních cest dýchacích. Je rovněž účinná při zánětech močových cest nebo kloubů. Dále ji můžete vyzkoušet při napadení organismu plísněmi. Účinky echinacei jsou bohužel krátkodobé. Její užívání ale určitě můžeme doporučit i jako prevenci v době chřipkových onemocněních.

potraviny

Nejoblíbenější přípravky s echinaceou

Produkty s echinaceo jsou volně prodejné. Pořídíte je v lékárnách, drogeriích a v obchodech se zdravou výživou. Oblíbené jsou polykací tablety, bonbóny nebo sirupy, které se obvykle užívají několikrát denně. Echinaceu v přípravcích často doplňuje vitamín C, ženšen nebo šalvěj. Nesmíme zapomenout ani na čaje obohacené o výtažky z této rostlinky, jejichž pití vám zpříjemní každé všední ráno.