Hubnutí na in-line bruslích

kaloricke tabulky

Dokud nesněží a chodníky nekloužou, jsou brusle vynikajícím prostředkem na hubnutí. Chcete pomocí bruslení shodit dolů kila? Máme pro vás několik málo užitečných informací.


Bruslení je aerobní zátěž

In-linové brusle zažily v posledních letech doslova boom. Už na nich nepotkáme jenom děti, ale v parcích a na cyklostezkách se projíždějí i dospělé ženy a muži a nezřídka můžeme vidět i aktivního důchodce. Je to dáno mimo jiné tím, že bruslení je aerobní zátěž. To znamená, že při celém cvičení máme dostatek kyslíku a tolik se nezadýcháme a tep nám nevystřelí až k horní hranici. (Více informací např. viz Wikipedie.) Oproti tomu u anaerobního cvičení se nám dechu obyčejně nedostává a svaly se snadno unaví.

Anaerobní zátěž může trvat nejvýše desítky vteřin – například sprinty. Aerobní zátěž (tedy i bruslení) je vhodné provozovat nejméně hodinu až dvě. První cca 30 minut získáváme totiž energii ze sacharidů a až později spalováním tuků. Pokud tedy chceme pomocí in-linů zredukovat svoji váhu, musíme bruslení obětovat mnohem více času (optimálně 1,5–2 hodiny). Udává se, že za hodnu bruslení je možné spálit až 700 kcal (intenzivnější bruslení).


Tvarujeme nohy i zadeček

Bruslení už ze své podstaty nejvíce zatěžuje svaly na dolních končetinách – především sval stehenní. Díky unikátnímu pohybu se však zapojují svaly z celého těla. Velkou měrou zejména také ty v okolí hýždí. Bruslení tedy napomáhá při formování pevného zadečku (ale pozor – pokud na zadečku budete mít stále mnoho tukových zásob, pevný nikdy nebude, ať už budete mít svaly vytrénované sebevíce).

Vzhledem k tomu, že při bruslení musíme držet i vzpřímený postoj, zapojujeme také břišní a zádové svaly. Tyto svaly by nás však nikdy při bruslen neměly bolet. Pokud tomu tak je, je většinou špatná technika jízd

Najdete v e-shopechTempish GRADE women od

Najdete v e-shopechNILS NA 9008 A odSrovnání s během a cyklistikou

Jak už bylo řečeno, bruslení je aerobní sport – stejně jako oblíbená cyklistika či běhání. Ve srovnání s ježděním na kole dokonce zapojujeme mnohem více svalových skupin, ale také víc namáháme klouby. Zátěž kloubů je však menší než při obyčejném běhání. Všechny tři aktivity nám při dostatečném zatížení (tj. nelenošíme, ale také nedřeme na krev – stále aktivitu můžeme „udýchat“) spálí přibližně stejné množství kalorií.

Správné brusle

Chceme-li skutečně zhubnout, je důležité pořídit si správné brusle. I mezi jednotlivými typy je velký rozdíl. Liší se brusle pro začátečníky (malá, měkká kolečka), pro fitness a kondiční ježdění (větší a tvrdší kolečka) a pro závodní ježdění (extra velká a tvrdá kolečka a nízký kotník).