JSOU KLÍČKY JEDOVATÉ NEBO NEJSOU?

výhonky

Klíčky jsou velmi bohaté na výživu a lehce stravitelné. Kupují se semena, které když mají dostatek vlhkosti a správnou teplotu, tak klíčí. Nejpopulárnější jsou fazolové klíčky a vojtěška. Patří sem samozřejmě i čočka, řeřicha a další plodiny. Jedí se většinou syrové nebo blanšírované.

VÝHONKY A OTRAVA JÍDLEM

Výhonky mohou napomoci dobrému zdraví. Bohužel mohou způsobit i otravu jídlem, při konzumaci velkého množství za syrova i blanšírováním.  Je to proto, že bakteriím se daří v teplém a vlhkém prostředí a v těchto podmínkách se pěstují i výhonky. Běžnými symptomy jsou průjem, horečka, břišní křeče, které se vyskytují 12 až 72 hodin po infekci.

PRO KOHO VÝHONKY NEJSOU VHODNÉ

Lidé s oslabeným imunitním systémem, včetně dětí, starších lidí a těhotných žen, by neměly jíst syrové nebo blanšírované klíčky. Pokud jste vysoce rizikový jedinec a rozhodnete se je jíst, důkladně je uvařte. Pokud si nejste jisti úrovni rizika poraďte se svým lékařem.

klicky

JAK UCHOVAT KLÍČKY OD NÁKUPU PO KONZUMACI

Od nákupu, skladování a konzumaci čerstvých klíčků, postupujte podle těchto tipů:

  • Kupujte pouze čerstvé výhonky, které byly důkladně chlazené
  • Nekupujte výhonky, které zapáchají a mají slizký vzhled
  • Doma klíčky skladujte v čisté ledničce o teplotě 4 °C nebo méně
  • Před manipulací se syrovými klíčky i po manipulaci si řádně umyjte ruce
  • Před použitím důkladně výhonky omyjte pod tekoucí vodou
  • Pokud se klíčky rozhodněte blanšírovat, může to pomoci snížit riziko otravy jídlem.

Výhonky můžete použít do polévek. Těsně před koncem vařením. Nebo péct v troubě k masu.

SEČTENO PODTRŽENO

Obecně platí, že zdravotní přínosy spojené s užíváním syrových nebo blanšírovaných výhonků převažují nad riziky pro zdravé jedince. Uvědomte si však, že existuje riziko otravy jídlem, pokud se rozhodnete klíčky jíst. Pokud se jedná o vysoce rizikového jedince, doporučuje se tomu vyhnout.