Zdravé tuky v našem jídelníčku

metabolismus

Tuky jsou nedílnou součástí stravování každého z nás. Dělí se na nenasycené a nasycené mastné kyseliny. Jednoduše je můžeme označit také jako zdravé a škodlivé tuky. Rovněž je můžeme rozdělit na rostlinné a živočišné. Při konzumaci tuků (jakýchkoliv) je vždy potřeba hlídat jejich množství, jelikož našemu tělu poskytnou více energie než sacharidy a bílkoviny. Jestliže je tělo nespálí, mohou se ukládat v podobě přebytečných kilogramů.

Nenasycené mastné kyseliny

Jedná se o zdravější tuky, které můžeme rozdělit na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Strava by měla být vyvážená v poměru tuků. Jejich zdrojem jsou především rostlinné oleje – slunečnicový, řepkový nebo olivový. Ty se tedy doporučuje při vaření střídat a rozhodně to s nimi nijak nepřehánět. Dalším cenným zdrojem těchto kyselin jsou ryby, které bychom měli konzumovat alespoň jednou týdně. I u nich je však důležitá pestrost. Jeden týden si tedy dejte lososa, další pstruha nebo třeba tresku. Tyto mastné kyseliny se dále nacházejí v ořeších, semenech a částečně i v mléčných výrobcích, které jsou však již tvořeny i nasycenými mastnými kyselinami.

sacharidy

Nasycené mastné kyseliny

Těchto tuků se nemusí bát člověk, který nemá nadváhu a je během dne aktivní. Jedná se o kyseliny pocházející především z živočišných zdrojů. Najdete je v másle, sádle, tučném mase nebo mléčných výrobcích. Stejně jako ony jsou však nebezpečné i nenasycené mastné kyseliny (oleje), které se přepálí nebo ztužují (v tomto stavu označované jako mastné).

Při stravě bohaté na tuky se může zvyšovat hladina cholesterolu nebo se projevit diabetes. Obecně platí, že by tuky měly tvořit zhruba 25 % našeho denního příjmu. Optimální množství je přibližně gram tuku na kilogram naší hmotnosti. Stejně jako škodí přemíra tuků v jídelníčku, je špatný i jejich nedostatek. Ten vede ke zhoršení kvality nehtů, vlasů nebo pokožky. Rovněž může způsobovat únavu a hlad. Jelikož tuky dodají našemu tělu více energie a zasytí na delší dobu.